Sjednoceni evropským příběhem?
Evropě chybí celoevropské příběhy, které by se uměly zapsat do duší lidí. Jaké příběhy rezonovaly v evropském prostoru v minulosti? A jaké příběhy si lidé vyprávějí dnes? Proč EU nedokáže nabídnout silný příběh? Zkušenost ukazuje, že takový příběh vzniká při pohledu na nepřítele. Na čem dalším můžeme evropské příběhy a mýty stavět? Odpovědi na pomezí literatury, historie a religionistiky hledá Jan Lukavec a Tereza Lišková s Petrem Hlaváčkem, Radkem Chlupem a Marií Voslářovou.
Knihy z této epizody
Grandhotel Evropa
Hlavní město
Konec světa, jak ho známe
Doporučená četba
Hledání společného evropského příběhu
Evropa je i není „naše“. Jsme součástí Evropy a cítíme se jako Evropané, ale práce bruselských úředníků se nám často zdá podezřelá, protivná nebo zkrátka na hony vzdálená. Jak se to zrcadlí v románech? A je takový pocit společný celé Evropě? Podívali jsme se do několika okolních zemí.
Evropa jako genetický mix
Existuje specifický židovský gen? Dají se podle genů rozlišit hranice mezi jednotlivými národy? Proč syfilis do Evropy nejspíš nepřivezli námořníci z Ameriky, ale šlo spíše o „přehazovanou“ mezi kontinenty? Kniha srozumitelně a poutavě přináší genetickou historii Evropy, jakkoliv zčásti nutně hypotetickou.
Hledání evropského občana
Můžou státy EU společně existovat jako „evropské společenství vin“? Vznikne jednou evropská republika, v níž budou všichni mít stejná sociální práva? Některé návrhy politoložky Guérotové se zatím zdají jako utopické, ale snad nejsou zcela nereálné. A určitě stojí za úvahu.
Vyprávět Evropu
Cenami ověnčený román Hlavní město, který popisuje fungování Evropské unie, je – vzhledem k „byrokratickému“ tématu možná překvapivě – vtipná a velice lidská kniha. Nedlouho před evropskými volbami vychází její český překlad, který na Světě knihy představil autor osobně. V rozhovoru jsme mluvili o pulsujícím Bruselu, vizích a perspektivách Evropy, mýtech o EU i o hloupém nacionalismu.
EU se rozpadá, tvrdí Američan, který tak možná oplácí evropské utrpení svých rodičů
Autorova srovnávání EU a USA jsou proamericky zaujatá. Jako by se autor Evropě mstil za příkoří, která zde prožili jeho rodiče. Jeho analýza problémů současné Evropy je sice možná trochu škodolibá, ale měli bychom jí věnovat pozornost.
O hledání metafory: Evropa jako betonový věžák, babylonská věž či katedrála?
Před začátkem českého předsednictví Evropské unii i v jeho průběhu se u nás zintenzivnila publikační činnosti spojená s historií a smyslem evropské integrace.
Na nahrávání se podíleli
Tereza Lišková
Kulturní publicistka. Na stanici Českého rozhlasu Vltava moderuje pořad ArtCafé. Je členkou sonické tvůrčí skupiny KINETICON.
Jan Lukavec
Autor několika knih, přispívá do řady českých periodik a pracuje v Národní knihovně ČR. V časopise iLiteratura.cz je redaktorem sekce non-fiction.
Radek Chlup
Religionista, publicista a překladatel. Působí na Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Petr Hlaváček
Historik kulturních a náboženských dějin středověku a raného novověku, filosof, editor a publicista.
Marie Voslářová
Literární překladatelka a redaktorka. Jejími obory jsou švédština a němčina, ale ráda si rozšiřuje obzory i v jiných literaturách.
Z nahrávání
Realizační tým
moderují: Tereza Lišková a Jan Lukavec, sound design: Samuel Ackah, zvuk: Martin Polák, Samuel Ackah a studio Wombat, dramaturgie: Tereza Lišková, Jovanka Šotolová, účinkuje: Alena Hladká, Letem světem čte: Jan Bumba, produkce: Karolína Zamora, propagace: Nikola Sedloňová, foto: Kristýna Černá
Sdílejte
ZpětDalší epizody série
Partneři projektu
Realizační tým série
Jovanka Šotolová
Literární překladatelka, šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz, o překládání a francouzské literatuře přednáší také na Ústavu translatologie FF UK.
Tereza Lišková
Kulturní publicistka. Na stanici Českého rozhlasu Vltava moderuje pořad ArtCafé. Je členkou sonické tvůrčí skupiny KINETICON.
Samuel Ackah
Kromě editace epizod iLiPodcastu studuje zvuk na FAMU v Praze a s bráchou hraje v kapele.
Názory studentů
O hledání evropského příběhu a o tom, co je evropská identita, si Tereza Lišková povídala se studenty, s nimiž se potkala v knihovně v Halenkově na Vsetínsku: uvádíme názory Jitky a Patrika.
Já jsem doma tady na Valašsku. Jsem na Valašsko hrdá.
Nejsem občan, Valach nebo Evropan. Jsem součástí jedné planety. Prostě tady jsem a budu.