s1 #3

Literatura ubližuje

Literatura je nástroj. K útoku i sebeobraně. Může ubližovat, může být také nástrojem pomsty. Přináší svědectví, umí argumentovat a odhaluje nepravosti – právě to dokázala francouzská spisovatelka Vanessa Springora ve své knize Svolení. Vrací se v ní ke vztahu, který ve čtrnácti navázala s padesátiletým mužem. Netrval sice dlouho, ale poznamenal ji na celý život. Její tehdejší milenec, muž s pedofilními sklony, byl také slavný spisovatel. Své společenské postavení a svou literární tvorbu dlouho využíval jako štít, kterým hájil četné vztahy, co udržoval s nezletilými. Jovanka Šotolová přináší krátký rozhovor se samotnou autorkou. O její knize a o někdejším nastavení francouzské společnosti pak diskutuje s Anetou Klímovou, která se tomuto dílu a jeho kontextu věnovala v rámci bakalářské práce.

Názory studentů

Jak příběh, který se odehrál před třiceti lety, vidí dnes Aneta? Co si myslí o tom, jak Vanessa Springora svou zkušenost literárně zpracovala ?

Moderátor spisovatele označuje za učitele sexuální výchovy. To snad nemůže projít ani jako vtip.

Nechápu, jak je možné, že mu to tak dlouho procházelo, a ještě byl uznávaný, dostával literární ceny a finanční podpory od státu.

Je neuvěřitelné, jak mocná může literatura být.

Vždycky se najde někdo, kdo řekne, že si za to oběť může sama.

My jsme dnes velice ochranářská společnost, zejména co se týče dětí.

Spisovatelé si mohou vybrat: místo aby se obrátili na soud, obracejí se na čtenáře jako na jakousi porotu, která má rozhodnout a případně vynést rozsudek.

Doporučená četba

Na dřeň, ale bez klišé a bulváru

Intenzivní osobní výpověď proměnila v pozoruhodné a silné literární dílo švédská spisovatelka, kterou tuzemští čtenáři znají zatím jen jako šílenou exmanželku z Knausgårdových tlustospisů. Je čas to napravit.

Literatura jako zbraň

Literatura může pomáhat a chránit, ale také ubližovat. Tematika různě pokřivených nebo nerovných mezilidských a zejména partnerských vztahů má v literatuře i dalších sférách umění své pevné místo, a to od antiky po dnešek.

Jít s pravdou ven. Ale jak?

V rámci letošního Světa knihy nám poskytla rozhovor Vanessa Springora, autorka románu Svolení, v němž se po mnoha letech vrátila k příběhu z doby svého dospívání. Ve čtrnácti letech se stala milenkou staršího muže, slavného spisovatele. V knize se s odstupem zamýšlí nad tím, jaké společenské mechanismy se podílely na tom, že Gabriel Matzneff mohl beztrestně udržovat vztahy s nezletilými, a dokonce se těšil uznání uměleckých kruhů, když své pedofilní záliby popisoval v knižně vydávaných denících.

Byl nebyl jeden divadelňák

Maloměsta jsou často hrdá na poklidný život a mají tendenci nad lecčím přivírat oči, a to i nad tím, když je ubližováno těm nejmenším. Lehečková líčí dění v jednom dětském „dramaťáku“ naivníma očima jedenáctileté dívky, přesto dospělému čtenáři běhá mráz po zádech. Tím spíš, že se autorka netají vlastními zkušenostmi s podobným predátorem.

O tempora, o mores!

Ve čtrnácti letech měla první vztah a dodnes se nemůže vypořádat s tím, že partnerovi bylo přes padesát. Za všechno prý může matka, protože to dceři nezakázala. A hlavně také okolí a doba: v 70. a 80. letech se všichni tvářili, že nejde o nic zvláštního, natož nepřípustného. Nikdo neřešil hranice mezi pedofilií a láskou, přední intelektuálové dokonce podepisovali petice za změnu zákonů ohledně liberalizace styků mezi dospělými a nezletilými. Jenže časy se mění.

Nezabloudit v dešti

Téměř deset let poté, co norský spisovatel Karl Ove Knausgård svým gigantickým dílem rozvířil vody literárního světa, se českému čtenáři dostává do ruky jeho pátý díl. V něm se autor po předešlém putování krajinou dětství a temnými končinami dospívání postupně navrací k ústřednímu tématu celé hexalogie. Cesta je to však dlouhá a smáčená deštěm.

Incest

Přestože se ze slova „kontroverzní“ stalo do značné míry nadužívané klišé, pro osobnost i dílo francouzské spisovatelky Christine Angotové bychom obtížně hledali vhodnější označení.

Na nahrávání se podíleli

Jovanka Šotolová

Jovanka Šotolová

moderátorka

Literární překladatelka, šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz, o překládání a francouzské literatuře přednáší také na Ústavu translatologie FF UK.

Aneta Klímová

Aneta Klímová

host

Absolventka bakalářského studia na Ústavu románských studií FF UK, v současné době studuje na pařížské prestižní vysoké škole SciencesPo (Institut politických věd). Ve své bakalářské práci se zabývala knihou Vanessy Springory a kontextem jejího francouzského vydání.

Partneři projektu

Realizační tým série

Jovanka Šotolová

Jovanka Šotolová

koncepce podcastu a dramaturgie

Literární překladatelka, šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz, o překládání a francouzské literatuře přednáší také na Ústavu translatologie FF UK.

Tereza Lišková

Tereza Lišková

dramaturgie

Kulturní publicistka. Na stanici Českého rozhlasu Vltava moderuje pořad ArtCafé. Je členkou sonické tvůrčí skupiny KINETICON.

Samuel Ackah

Samuel Ackah

sound design a zvuk

Kromě editace epizod iLiPodcastu studuje zvuk na FAMU v Praze a s bráchou hraje v kapele.

Celý tým