Filozofie pro děti
Filozofii potřebujeme všichni, včetně dětí. Z toho vychází i didaktický koncept „filozofie pro děti“, tedy Philosophy for Children, který se zrodil asi před padesáti lety za velkou louží a mohou se s ním setkat i děti na českých školách. Učí, jak správně klást otázky a jak si vzájemně naslouchat. Vede k respektu, ke kritickému a kreativnímu myšlení. V současném světě plném dezinformací je to docela významná dovednost. Hosty podcastu jsou lektoři kurzů P4C a zároveň nakladatelé Jiří Bartoník a Barbora Fialová, kteří letos uvedli na český knižní trh novou edici filozofických knih pro děti. Ta zatím nabízí šest útlých svazků s nápadnými barevnými obálkami a jmény slavných filozofů přímo v názvu. Čím jsou tyto knihy z nakladatelství Pink Box výjimečné? Jak probíhá filozofování s dětmi ve škole? Je filozofie užitečná? Nejen na to se ptá moderátorka Jitka Nešporová svých hostů a krátce i studentů z pražského Gymnázia Jana Keplera. Podcast uzavírá rubrika Letem světem, která zběžně shrnuje nabídku spojenou s touto problematikou v zahraničních knihkupectvích.
Knihy z této epizody
Kniha filozofie
Úvahy o postmoderní době
Pythagoras a velký útěk čísel
Sokrates se zamiloval
Doporučená četba
Přičichnout k filozofii
Barbora Fialová a Jiří Bartoník z nakladatelství Pink Box působí také jako lektoři kurzů Filozofie pro děti. Zabývají se tím, jak přiblížit filozofické uvažování těm nejmenším. Prozradili nám, co chystají nového, a přidali své aktuální tipy na čtení.
Na jedné hostině v Aténách
Sokrates míří na slavnou aténskou hostinu, aby s přítomnými rozmlouval o tom, co je to láska. Adaptace slavného Platonova dialogu Symposion je srozumitelná školním dětem a představuje principy filozofického tázání.
Vyprávět o známém i dosud nepoznaném
Poeticky a svobodomyslně ilustrovaný pohádkový příběh o prvním tázání po nekonečnu a zdánlivém nic vyzývá nejen dětskou fantazii k hledání odpovědí. Velryba v této knize připomíná vzducholoď a dovede být nejlepší kamarádkou i shovívavou průvodkyní na cestě do peřin mraků a ještě dál. Koho by napadlo, že věci zdánlivě neviditelné se lesknou?
... tehdy se objevil lišák
Ocenění Zlatá stuha letos putovalo do rukou překladatele Jiřího Pelána za nejnovější verzi slavné knížky Malý princ, kterou francouzský autor Antoine de Saint-Exupéry poprvé vydal už roku 1943. V češtině si dnes u tohoto titulu můžeme vybrat z mnoha variant jazykového převodu, pestré škály ilustrací a nejrůznějších způsobů grafického ztvárnění. Nejnovější publikace mezi nimi suverénně vítězí.
Každý způsob života je dobrý
Půvabná knížka o hlemýždi, který nachází smysl bytí ne v rychlosti, ale v přátelství a životní cestě samotné, učaruje nejen dětem. Nečekaně dobrodružný příběh nevtíravě přibližuje tradiční čínskou filozofii a náboženství.
Tabu, která děti zajímají
Smrt, sex nebo třeba trávicí procesy. I takové náměty si pro dětské knihy volí úspěšná švédská spisovatelka a ilustrátorka Pernilla Stalfelt. Snaží se přitom odpovídat na otázky, které děti v souvislosti s tabuizovanými tématy trápí. Autorka zavítala do České republiky v rámci festivalu Dny Severu 2018 a v rozhovoru například prozradila, kterou pasáž z knihy O smrti smrťoucí byla nucena vyškrtnout, protože to i na Švédy byla příliš silná káva.
Život jako dar i ztráta
Kniha Anton a Jonatán norského autora Josteina Gaardera sugeruje ilustrací Akina Düzakina na obálce, kde malý chlapec drží v náručí plyšového medvídka, hravý a optimisticky laděný příběh z dětského prostředí. Gaarder však dosud ve všech svých dílech adresovaných dětem nastoloval vážná existenciální témata a stejně je tomu i v této publikaci.
Otázka jako cesta k odpovědi
Norský spisovatel Jostein Gaarder (1952) je v povědomí českých čtenářů zapsán jako autor próz, které řeší náročnou existenciální tematiku prostřednictvím příběhů s tajemstvím či s téměř detektivní zápletkou. Textově minimalistická obrázková knížka To je otázka se od dosavadních Gaarderových próz odlišuje kompozicí, nikoliv však náročností a emotivitou sdělovaného poselství.
Na nahrávání se podíleli
Jitka Nešporová
Redaktorka časopisu iLiteratura.cz pro rubriky: německy psaná literatura, romská literatura, knihy pro děti a mládež. Překladatelka z němčiny, literární redaktorka, moderátorka autorských čtení a literárních festivalů.
Jiří Bartoník
Studoval teologii a filozofii, založil platformu Pink Box a vede filozofické workshopy pro děti i dospělé.
Barbora Fialová
Studovala divadelní a filmovou vědu a také učitelství estetické výchovy. Založila platformu Pink Box a vede filozofické workshopy pro děti i dospělé.
Z nahrávání
Realizační tým
sound design: Samuel Ackah, zvuk: Martin Polák, Samuel Ackah a studio Wombat, scénář: Jitka Nešporová, Tereza Lišková, dramaturgie: Tereza Lišková, Jovanka Šotolová, účinkuje: Alena Hladká, text Letem světem čte: Jan Bumba, produkce: Karolína Zamora, propagace: Nikola Sedloňová, foto: Samuel Ackah
Sdílejte
ZpětDalší epizody série
Partneři projektu
Realizační tým série
Jovanka Šotolová
Literární překladatelka, šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz, o překládání a francouzské literatuře přednáší také na Ústavu translatologie FF UK.
Tereza Lišková
Kulturní publicistka. Na stanici Českého rozhlasu Vltava moderuje pořad ArtCafé. Je členkou sonické tvůrčí skupiny KINETICON.
Samuel Ackah
Kromě editace epizod iLiPodcastu studuje zvuk na FAMU v Praze a s bráchou hraje v kapele.
Názory studentů
Na nahrávání jsme přizvali věkově nestejnorodou skupinu studentů z pražského Gymnázia Jana Keplera: Eliška, Vítek, Bára, Jonáš, Viki, Václav a Pavlína nám odpověděli na několik otázek. Z jejich názorů vybíráme:
Chtěla bych mít možnost ve škole debatovat o tom, co je smysl života.
Proč jsem tady? Proč jsem se narodila? Jaký to má význam?
Neptal bych se, jak je vesmír velký, ale spíš: proč je vesmír?
Co by mi ukázal stroj času, kdybych zabila svého dědečka?